Passzívház? PIR-rel szigeteljük!

Passzívház? PIR-rel szigeteljük!

A napjainkban épülő passzívházak célja, hogy otthonaink ökológiai lábnyomát csökkentsék. Az általánosan kijelenthető, hogy ezek az energiahatékony otthonok elősegítik a fenntarthatósági törekvések megvalósulását, a mérték azonban már a döntéshozók által választott megoldásoktól függ. Passzívház szigetelésére is optimális megoldás a PIR.

Ahhoz, hogy otthonunkat passzívháznak nevezhessük több kritériumnak is meg kell felelni, melyek érintik a hőveszteséget, a hővédelmet, de a hővisszanyerést is, valamint a megújuló energiaforrások használatát. A leggyakrabban emlegetett szempont – ami esetünkben a legjelentősebb is – az épület fajlagos fűtési energiaigényére vonatkozik, mely a követelmény szerint nem haladhatja meg a 15 kWh/(m²év) értéket. Tehát az épületet határoló szerkezet hőátbocsátási tényezője (U érték) jobb kell, hogy legyen, mint 0,15 W/m²K.

Hogyan érhető el a 0,15-ös „álomhatár”?

Tulajdonképpen bármilyen módon. Homlokzat esetén a falazat egy megfelelően vastag hőszigetelő réteggel teljesíti ezt a kritériumot. Legyen szó PIR-ről, EPS-ről vagy bármely egyéb szigetelési megoldásról a határérték elérhető. A lényeges különbség a rétegvastagságban rejlik, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy 20 cm szigetelést kell installálni vagy 10 cm is elegendő.

Az alábbi összehasonlításban az U értékek meghatározásához a BME kalkulátorát vettük alapul. A különböző hőszigeteléseket az általánosan elterjedt 30-as NF falazóelemre helyeztük fel képzeletben. A kalkulátor szerint EPS-ből 20 cm, grafitos EPS-ből 15 cm, XPS-ből 17 cm vastag szigetelést kell installálnunk, hogy a kívánt értéket elérjük. Ezzel szemben az Innopan PIR MF/Therm Front-E homlokzati hőszigetelésből 12 cm is elegendő. A különbség tehát jelentős, egy standard EPS esetén, 8 cm. Természetesen a hőszigetelő réteg vastagságát tovább lehet csökkenteni, ha a 30-as NF-nél jobb hővezetési tényezővel rendelkező falazóelemet használunk.

A rendszergaranciával is rendelkező Innopan hőszigetelő rendszer vázkerámia falazatra installálva.

Miért fontos a rétegvastagság?

Napjainkban a beépíthető területek egyre kisebbek és nem utolsó sorban igen értékesek. A rendelkezésre álló terület optimális felhasználása tehát kardinális kérdés. A vékonyabb szigetelés pedig egyúttal vékonyabb szerkezetet is jelent, ami több hasznos területet eredményez számunkra.

A mértékek összevetése érdekében egy rövid, egyszerű példa. Adott egy 100 m² alapterületű ház terve, ami négyzet alakú 10×10 méter hosszú falakkal. Amennyiben a falak vastagságát az optimálisan kiválasztott szigetelés miatt 8 cm-rel csökkenteni tudjuk, úgy több, mint 3 m²-nyi hasznosítható területet nyerünk. Más alaprajzú épületeknél ez a szám csak növekedhet, tehát ez a legkedvezőtlenebb eset.

Ezt a számot természetesen többféle módon értékelhetjük. Ha családunk számára építünk otthont, úgy ennyivel nagyobb életteret biztosíthatunk számukra, mondjuk a gyerekszoba mérete nőhet 3 m²-rel. Eladásra szánt ingatlan esetén az árat növelhetjük, elhelyezkedéstől függően akár 2-2,5 millió Forinttal. De akár magunk megnyugtatására is szolgálhat, hiszen a drágán megvásárolt telek egy részét nem pazaroljuk el a szerkezeti elemekre.

A vékonyabb rétegrend a környezetet is kíméli!

Ha passzívház építésére adjuk a fejünket, akkor joggal feltételezhetjük, hogy a környezetvédelmi szempontok fontos helyet foglalnak el a döntési tényezők között. Érdemes szem előtt tartani, hogy otthonunk ökológiai lábnyoma nem akkor kezd növekedni, mikor az ingatlant használatba vesszük. Az építkezés során felhasznált anyagok előállítása, szállítása és akár felhasználása is károsanyagok levegőbe juttatásával jár együtt.

Ezen szempontok alapján a hazai építőanyagok még nehezen összevethetőek, hiszen a gyártók többsége nem rendelkezik Környezetvédelmi terméktanúsítvánnyal. Természetesen vannak gyártók, akik nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a termékgyártása során a lehető legkevesebb károsanyagot juttassák a levegőbe. Esetükben jó eséllyel ilyen típusú tanúsítvány is elérhető, így a termék környezetre gyakorolt hatása pontosan ismert.

Ezek hiányában azonban vehetjük ökölszabálynak, hogy a kisebb mennyiségben felhasznált szigetelés ökológiai lábnyoma kisebb. Különösen igaz ez a fent számított, számottevő 10 cm-es különbség esetén. Az Innopan PIR szigetelések tehát számos szempontot figyelembe véve az optimális választást jelentik passzívház építése során is.

Ajánlott cikkek

Összes