Egy ikerház modernizálása PIR homlokzati hőszigeteléssel – Projektismertető

Egy ikerház modernizálása PIR homlokzati hőszigeteléssel – Projektismertető

Az energiahatékony otthonok megteremtése ma már nem luxus, hanem alapvető elvárás, amelyben a PIR homlokzati hőszigetelési megoldások is kulcsszerepet játszanak. Projektismertető sorozatunkban egy sikeres lakossági beruházást mutatunk be, amelynek során egy ikerház modernizálása valósult meg korszerű homlokzatszigetelési technológiákkal.

A homlokzati hőszigetelés előkészületei: Energiahatékonyság a fókuszban

A megrendelő házaspár számára elsődleges szempont volt az energiahatékonyság, a homlokzati hőszigetelés minősége, a kiváló hőszigetelő képesség, és a vékony rétegvastagság. Utóbbira az ereszalj eltűnésének veszélye miatt, valamint a homlokzat viszonylagos folytonosságának megtartása érdekében volt szükség, amely az ikerház jellegből fakadóan nem volt egyszerű feladat. Bár a családfő már korábban megismerkedett a PIR hőszigetelő anyagokkal a korszerűsítési tervek véglegesítését egy helyszíni szaktanácsadás előzte meg kollégánk részéről, amely során a legfontosabb kérdések egyeztetésre kerülhettek.

Homlokzatszigetelés PIR táblákkal: Az Innopan megoldása

A homlokzatszigetelés vastagságának meghatározásakor egy jó támpont lehet a 9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet, amely az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szól. A rendeletben új épületek esetén a homlokzaton előírt hőátbocsátási tényező (U-érték) 0,24 W/m²K. Ennek eléréséhez egy 30-as N+F vázkerámia falazatra mindössze 6 cm homlokzati PIR hőszigetelő tábla telepítése szükséges. Ilyen vékony rétegvastagsággal ez egyetlen más homlokzati anyaggal sem teljesíthető.

pir-homlokzat-hoszigeteles-innopan-blog.webp
A PIR homlokzati hőszigetelő táblák kivitelezésének módja nem tér el az egyéb táblás hőszigetelő anyagokétól.

Az épület tulajdonosai végül az Innopan PIR MF/Therm Front-E 10 cm-es változata mellett döntöttek. A termék további előnye, hogy zártcellás szerkezetének köszönhetően lábazati hőszigetelésre is alkalmas, így a teljes falazat egységes hőszigetelő képességű és anyagú termékkel lett kivitelezve, amely nagymértékben csökkenti a hőhidak kialakulásának valószínűségét.

Miért a PIR homlokzati hőszigetelés a legjobb választás?

A homlokzatszigetelés kivitelezése során nehézséget jelentettek a falazaton futó gázcsövek, illetve megoldandó kérdés volt az ablakkávák és az ereszalj helyzete is. Végül a vékony rétegvastagságnak köszönhetően a gázcsövek áthelyezésére nem volt szükség, amely jelentős anyagi és időbeli megtakarítást eredményezett. Az ablakkáváknál a megoldást az MF/Therm Front-E 3 cm vastagságú változata jelentette, míg az ereszalj 2 cm vastagságú PIR-rel lett bedobozolva. Ezen felül a tetőtér ablakai köré is Innopan homlokzati PIR került beépítésre, így biztosítva a felsorolt szerkezeti elemek megfelelő hőszigeteltségét.

homlokzat-hoszigeteles-utan-innopan-blog.webp
Az Innopan PIR hőszigetelő táblák az épületszerkezet szinte bármely pontján felhasználhatóak.

A kivitelezés sajátosságai

Bár alapvetően a homlokzati PIR hőszigetelés rétegrendje és kivitelezésének módja nem tér el az egyéb táblás hőszigetelő anyagokétól, néhány technológiai sajátossággal azonban rendelkezik. Az egyik, hogy a PIR táblákat nem kell összecsiszolni, amelynek legfőbb előnye, hogy egyenesebb felületet hozhatunk létre és biztosak lehetünk abban, hogy a megvásárolt hőszigetelő anyag vastagsága nem csökken, mint a csiszolás esetében. Másrészt a csiszolásból eredő termékmaradványokat a szél nem hordja szét az udvarban vagy utcában. 

A másik sajátosság a táblák rögzítésére vonatkozik. A táblákat a ragasztáson túlmenően – akárcsak más homlokzati hőszigetelésnél – mechanikai rögzítéssel vagy más néven dübellel is rögzíteni kell a homlokzathoz. Azonban, a vékony rétegvastagságnak köszönhetően a PIR táblákhoz jóval rövidebb dübelek is elegendőek, ezáltal ismét jelentős összegek takaríthatóak meg.

A PIR hőszigetelés korszerű megoldás mindenkinek

Bár a cikkünkben bemutatott korszerűsítésre még 2023-ban került sor, a jelenlegi állami támogatások fényében úgy gondoltuk, tartalma nem is lehetne aktuálisabb. Az energiahatékonyság iránti igény folyamatosan növekszik, és a PIR hőszigetelési megoldások egyedülállóan hatékony választ adnak ezekre a kihívásokra. A projekt során elért eredmények nemcsak a rezsiköltségek csökkentésében mutatkoztak meg, hanem a család otthonának kényelmében és fenntarthatóságában is.

elotte-utana-innopan-blog.webp
Az energetikai korszerűsítés után a szemmel látható változások mellett az épület fenntartási költségei is számottevően csökkentek.

Bízunk benne, hogy a bemutatott projekt inspirációként szolgálhat azok számára, akik energiatakarékos és hosszú távon fenntartható otthont szeretnének építeni vagy felújítani. Az Innopan szakértő csapata örömmel segít abban, hogy a lehető legjobb megoldásokat találjuk meg ügyfeleink számára, legyen szó homlokzati, tetőtéri vagy akár lábazati hőszigetelésről. Fordulj hozzánk bizalommal, és tedd meg az első lépést egy energiatudatosabb jövő felé!

Ajánlott cikkek

Összes