A családi ház a 90-es évek végén épült. Az akkor még Magyarországon kevésbé ismert, kanadai fa szerkezetes épület az akkori igényeknek, elvárásoknak megfelelően lett megtervezve és kivitelezve. A fa szerkezetben 10 cm-es kőzetgyapot szigetelés kapott helyet, a homlokzati síkon farost lappal lezárva és a falazat hőszigetelési értékét javítva 5 cm-es EPS homlokzati hőszigetelő rendszerrel volt ellátva.
A változó igények, a növekvő energiaárak miatt a ház tulajdonosai úgy döntöttek, hogy energetikailag optimalizálják otthonukat.
Hosszú távon gondolkodtak, ezért próbálták megtalálni a legoptimálisabb hőszigetelő anyagot. Így esett a választásuk az InnoPan PIR MF/Therm Front E homlokzati hőszigetelésére – 10 cm-es vastagságban.
Számokkal szemléltetve a PIR hőszigetelő képességét:
▪ Eps lemez: λ = 0,038W/mK
▪ Grafit lemez: λ = 0,031W/mK
▪ Ásványi lemez: λ = 0,035W/mK
▪ PIR MF/Therm Front E hőszigetelő lemez: λ = 0,024W/mK Az adatokból látható, a PIR az Eps-nél 37%-kal, a grafitnál 23%-kal, az ásványi lemeznél 32%-kal jobban szigetel.
Ebből adódóan lényegesen vékonyabb hőszigetelés is elegendő a megfelelő hőszigetelő érték eléréséhez.
A kivitelezést végző Stefanits Kft. szakemberei a fogadófelületet magasnyomású mosóval portalanították, majd a meglévő színezett felületre perem-, illetve pontragasztással helyezték fel az MF/Therm Front E homlokzati hőszigetelő táblákat. (1.-2.-3. kép)














Rólunk írták:
„A felújítást a magas energiaárak tették szükségessé, a korábban megépített ház hőtechnikai paraméterei, már nem feletek meg a kor elvárásainak. A homlokzat felújítás során nem kívántuk megváltoztatni a ház jellegét, így olyan hőszigetelő anyagot kerestünk, mely műszaki paramétereiben kisebb vastagsággal tudja biztosítani a kívánt értékeket.
Ezen kívül fontos feltétel volt az anyag tűzbiztonsága is, mivel a felújítandó épület egy kanadai rendszerű favázas, könnyűszerkezetes épület.
Az építőiparban dolgozom, így ismertem a PIR szigetelőanyag jó tulajdonságait, de elsősorban, teraszok, tetőszerkezetek szigetelésére használtuk. Az anyag az általam feltételként szabott két tulajdonságnak is megfelelt, hőszigetelő képessége kiváló, így kisebb vastagsággal is elérem a kívánt határértéket, tűzre pedig jól reagáló, hőre keményedő műanyagokhoz tartozik.
Megkerestem a forgalmazó INNOPAN cégértékesítőjét, aki készségesen segített problémánk megoldásában, ajánlott egy, a múlt évben kidolgozott homlokzatszigetelési rendszert, ami az általuk gyártott PIR szigetelő anyag felhasználásával, ellenőrzött módon lehetővé teszi könnyűszerkezetes házunk utólagos szigetelését. A rendszer EMI tanúsítvánnyal rendelkezik.
Házunk nem egy egyszerű geometriával készült, de a felújítás során könnyen le tudták követni. A táblák mérete optimális, és könnyen szabható, egy fűrész elég hozzá. Az anyag keménysége, a táblák merevsége, pedig a beállíthatóságban segít. Pontosan kell dolgozni, mert a táblák üvegfátyol kasírozása nem teszi lehetővé a felület utólagos dörzsölését.
Kérdés volt a táblák dübel-es rögzítése, mert valamikor a fal külső borítása, CK – cementkötésű faforgácslappal készült, így hagyományos fúrt megoldás nem jöhetett szóba – EJOTHERM STR H kötőelemeket használtunk. A felület befejezése már hagyományos módon készült.”
Joó Bálint – Tulajdonos
„Véleményünk szerint az InnoPan PIR MF/Therm Front E homlokzati hőszigetelő rendszer komoly alternatíva lehet a piacon meglévő közismert termékek mellett. Kisebb vastagsággal elérhető a magasabb hőszigetelő képesség, így a vékonyabb lapokkal jobban és pontosabban lehet dolgozni, kifejezetten egy, a példában is bemutatott sokszögletű alaprajzi kialakítású, tagolt felületen is.”
László Gábor – Kivitelező – Stefanits Kft.