Magastető

Magastető

Magastető hőszigetelés a felsőfokon – modern megoldás Innopan PIR hőszigetelő táblákkal

A magastető hőszigetelése nem csupán egy szükséges rossz a kivitelezés során – ez az egyik legokosabb beruházás, amit egy energiahatékony otthon érdekében megtehetsz. Egy jól megtervezett tetőszigetelés egész évben komfortot ad: télen bent tartja a meleget, nyáron kint tartja a forróságot. Alább megmutatjuk, hogyan alakíthatsz ki korszerű, tartós és helytakarékos szigetelést akár meglévő tetőn, akár új építésű ház esetén – mindezt az Innopan PIR táblák felhasználásával. A cél: kevesebb hőveszteség, több megtakarítás – és egy valóban élhető otthon.

Mikor van szükség a magastető hőszigetelésére?

Magastető hőszigetelésére akkor van szükség, ha a padlásteret lakótérként vagy rendszeresen használt funkcionális térként alakították ki, például hálószobaként, dolgozószobaként vagy vendégszobaként. Ebben az esetben a tetőszerkezet külső síkján keresztül távozhat a legtöbb hő, ezért a szigetelésnek is oda kell kerülnie – a szarufák fölé, közé vagy alá.

Ha a padlástér nem használt, nem fűtött, tehát nem része az aktív lakótérnek, akkor a födémen (vagyis a padláson járható vagy járhatóvá tehető padlószerkezeten) érdemes kialakítani a hőszigetelést. Ez utóbbi esettel külön foglalkozunk oldalunk Padló és padlástér hőszigetelési megoldások részén, a továbbiakban viszont kizárólag a beépített padlástérrel rendelkező magastetők hőszigeteléséről lesz szó.

Az Innopan PIR hőszigetelő táblák héjazattól függetlenül bármilyen tetőszerkezetbe beépíthetőek.Az Innopan PIR hőszigetelő táblák héjazattól függetlenül bármilyen tetőszerkezetbe beépíthetőek.

Miért ideális választás az Innopan PIR hőszigetelés magastetőhöz?

A PIR hőszigetelő táblák a magastetők szigetelésében kiemelkedő szerepet játszanak, számos előnnyel rendelkeznek, amelyek az energiahatékonyság javítása mellett az épület hosszú távú védelmét is biztosítják. Íme, a legfontosabbak:

  • Kiváló hőszigetelő képesség - A PIR szigetelőanyagok kiváló hőszigetelő képességüknek köszönhetően vékonyabb rétegben is hatékonyan csökkentik a hőveszteséget télen és a túlmelegedést nyáron, ezáltal nagyobb kihasználható belső terünk marad.
  • Tartósság és ellenállóság - A PIR szigetelés remek mechanikai szilárdsággal bír, így ellenálló az időjárási viszontagságokkal és a statikai terhelésekkel szemben, ennek köszönhetően hosszú távú védelmet biztosítanak.
  • Alacsony vízfelvétel – A PIR hőszigetelő táblák nem vesznek fel vizet, így a vízszigetelés esetleges sérülése esetén is hatékony hőszigetelési megoldást jelentenek.
  • Hőhídmentes illesztések - A PIR táblák pontosan illeszthetők egymáshoz a csaphornyos élképzésnek köszönhetően (NF jelölésű hőszigetelő táblák)
  • Könnyű és gyors kivitelezés - A PIR táblák könnyű súlyuknak köszönhetően gyorsan és egyszerűen telepíthetők, ami csökkenti a kivitelezési időt és költségeket.
  • Védelmet biztosít a rágcsálókkal szemben - A PIR szigetelőanyagokat a rágcsálók nem kedvelik, nem rágják meg őket, sőt fészekrakásra sem alkalmasak, így hosszú távon is megőrzik állapotukat a tetőszerkezetben.

Az Innopan PIR hőszigetelés nem csupán energetikai és szerkezeti szempontból előnyös választás a magastetők korszerű szigeteléséhez, hanem hosszú távon fenntartható megoldást is kínál. Az anyag tartósságának köszönhetően generációkon át hatékony hőszigetelést biztosít. Emellett az alacsony hővezetési tényező révén hozzájárul az épület energiaszükségletének csökkentéséhez, ezáltal mérsékli az üvegházhatású gázok kibocsátását is. A PIR táblák kiváló teljesítménye tehát nemcsak a komfortérzetet növeli, hanem a környezet védelmét is szolgálja, amelyet a táblák Környezetvédelmi terméknyilatkozata (EPD) is tanúsít.

4+1 lehetséges módja a magastető hőszigetelésének

A magastető hőszigetelése többféleképpen is megvalósítható, attól függően, hogy új építésről vagy felújításról van szó, illetve milyen szerkezeti adottságokkal rendelkezik az épület. A tetőszigetelés rétegrendjének meghatározása kulcsfontosságú: a nem megfelelő rétegsorrend hőhidakat, páralecsapódást, vagy hőveszteséget eredményezhet. Nézzük, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, és mikor melyik javasolt.

Szarufák feletti hőszigetelés – a leghatékonyabb megoldás

A szarufák felett elhelyezett hőszigetelés korszerű és energiatudatos válasz a magastetők hőszigetelési kihívásaira. Ennél a megoldásnál a PIR hőszigetelő táblák a tetőszerkezet külső oldalán, a szarufák felett kerülnek beépítésre, így folytonos, hőhídmentes szigetelőburkot képeznek.

Ez a rétegrendi megoldás nemcsak kiváló hőszigetelést nyújt, hanem merev aljzatként is szolgál. A csaphornyos élképzésű PIR táblák révén a hőszigetelés illesztései sem válnak gyenge ponttá. A szarufa feletti tetőszigetelés új építéseknél, illetve teljes vagy részleges tetőfelújítások során is alkalmazható.

Szarufák közötti hőszigetelés – a hagyományos megoldás

A szarufák közötti hőszigetelés a hagyományos, régebbi módszerek közé tartozik, amelynél a szigetelőanyag közvetlenül a szarufák közé kerül. Bár a múltban ez volt az elterjedt megoldás, ma már egyre ritkábban alkalmazzák önállóan, főként az elkerülhetetlen hőhidak és a korlátozott szigetelési vastagság miatt.

Felújításoknál viszont, ha a szerkezeti adottságok nem teszik lehetővé a kívülről történő rétegrendi módosítást, ez lehet a legpraktikusabb választás. Előnye, hogy viszonylag egyszerűen kivitelezhető, hátránya viszont, hogy a szarufák hőhidat képeznek, így önmagában már nem tekinthető korszerű megoldásnak.

Szarufák alatti hőszigetelés – ha nincs más lehetőség a szigetelés elhelyezésére

A szarufák alatti hőszigetelést akkor alkalmazzuk, amikor más alternatíva nem áll rendelkezésre, ha a szarufa feletti vagy közötti szigetelés nem elegendő vagy nem megvalósítható. Ilyenkor a szigetelőréteg belülről, a szarufák alá kerül, ezáltal csökkenti a belmagasságot. Használata esetén páraterhelésre méretezni szükséges az adott helyiséget.

Önmagában ez a módszer szintén nem elegendő a mai energetikai követelmények teljesítéséhez, de kombinált hőszigetelési megoldás részeként szerepe lehet – főként belső felújításnál vagy utólagos szigeteléskor.

Kombinált rétegrend PIR hőszigeteléssel minden szinten – szarufák felett, között és alatt elhelyezett PIR táblák biztosítják a kompromisszummentes, hőhídmentes tetőszigetelést felújításhoz és új építéshez.

Kombinált szerkezetekben alkalmazott hőszigetelés – a kompromisszummentes komfort

A kombinált tetőszigetelés több rétegben, különböző pozíciókban elhelyezett hőszigetelő anyagokat használ a maximális hővédelem érdekében. A legelterjedtebb forma a szarufák közötti és feletti PIR szigetelés együttes alkalmazása. Az így kialakuló rétegrend szinte teljesen hőhídmentes, és kiváló hőszigetelő értékeket produkál.

Lehetőség van arra is, hogy a belső oldalon – például gipszkarton helyett – burkolatként funkcionáló Innopan PIR táblákat használjunk, amelyek már 2-3 cm vastagságban is jelentős hőszigetelést biztosítanak. Ezek a lapok a megfelelő felületkezeléssel végleges falfelületként is használhatók, különösen hasznosak lehetnek olyan tereknél, ahol a külső szigetelés nem kivitelezhető.

Részleges rétegrendi megoldás – ha a régi szigetelés marad

Felújítások során előfordulhat, hogy a meglévő tetőszerkezet szarufák közötti régi hőszigetelését valamilyen okból – például bontási, anyagmozgatási, költség- vagy időbeli korlátok miatt – nem távolítják el. Ilyen esetekben a magastető hőszigetelésének korszerűsítése úgy is megoldható, hogy a szarufák között meglévő régi hőszigetelés megmarad, a kívánt hőátbocsátási tényező elérését pedig a szarufa felett beépített PIR hőszigetelés biztosítja.

Ha szükséges, a belső oldalon Innopan PIR táblákkal kialakított végleges felületképzés is alkalmazható, amely burkolatként is szolgálhat. Ez a rétegrend különösen hasznos lehet, ha nem cél a teljes rétegrendi bontás, de a tetőhőszigetelés korszerűsítése, az energiahatékonyság javítása mégis fontos.

Fontos azonban, hogy a megmaradó hőszigetelő anyag: száraz, tiszta, eredeti, gyári állapotának megfelelő tulajdonságokkal rendelkezzen és ne legyen összeroskadva. Továbbá lényeges, hogy a szerkezet minden további rétege – különösen a belső oldalon elhelyezett párazáró réteg – szakszerűen, az előírásoknak megfelelően kerüljön beépítésre és hibátlanul lássa el a feladatát.

Magastető hőszigetelés rétegrendje felújítás esetén – a meglévő szigetelés megtartása mellett a PIR réteg korszerű, bontásmentes megoldást kínál.Magastető hőszigetelés rétegrendje felújítás esetén – a meglévő szigetelés megtartása mellett a PIR réteg korszerű, bontásmentes megoldást kínál.

Milyen vastag hőszigetelésre van szükség egy korszerű magastetőhöz?

Egy jól hőszigetelt tetőszerkezet nemcsak a téli fűtési költségeket csökkenti, hanem nyáron is kellemes hőmérsékletet biztosít a tetőtérben. A megfelelő szigetelési vastagság kiválasztásához érdemes figyelembe venni az aktuális szabályozásokat, a hosszú távú energiahatékonysági célokat, valamint az adott épület sajátosságait.

Az érvényben lévő 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet 2024-től szigorított követelményei szerint új építésű lakóépületek esetén a magastetők hőátbocsátási tényezője legfeljebb 0,17 W/m²K lehet. Ez az érték a korszerű szigetelési szint alsó határa, és már megfelelő védelmet nyújt a hőveszteséggel szemben. Ennek eléréséhez az Innopan PIR ALU/Therm XL NF hőszigetelő táblákból szerkezettől függően minimum 130 mm vastagság szükséges.

A szabályozás által meghatározott értékek minimumkövetelmények – de egy otthon komfortját és energiahatékonyságát érdemes ennél magasabb szinten kezelni. Már néhány centiméterrel vastagabb szigetelőréteg jelentős előrelépést jelenthet: csökken a hőingadozás, javul a nyári hővédelem, és hosszú távon is energiát takarítunk meg. Az Innopan javaslata szerint az optimális hőátbocsátási tényező U = 0,13 W/m²K, ami akár 160 mm vastag PIR hőszigetelő réteggel érhető el.

Adott hőszigeteltségi szint (U érték) eléréséhez szükséges Innopan PIR táblák vastagsága mm-ben magastetők esetén.

 

A passzívházak a legszigorúbb energetikai követelményeket követik, céljuk a rendkívül alacsony energiafelhasználás mellett maximális lakókomfort biztosítása. A tetőszerkezetre vonatkozóan ebben az esetben az elérendő hőátbocsátási tényező 0,10 W/m²K, amelyhez az Innopan PIR ALU/Therm XL NF táblákból legalább 200 mm-nyi szükséges.

Összegezve tehát, minél vastagabb és jobb minőségű a hőszigetelés, annál energiatakarékosabb és komfortosabb lesz az otthonunk. Érdemes nemcsak a rendelet által előírt minimumra törekedni, hanem a korszerű, jövőálló megoldásokat választani – főleg egy olyan hosszú távú beruházás esetén, mint a tetőszigetelés.

A magastető hőszigetelése nem csupán az energetikai előírásoknak való megfelelésről szól – hosszú távon komfortot, megtakarítást és értéknövekedést jelent. Az Innopan PIR hőszigetelő táblákkal olyan megoldást választhatunk, amely ötvözi a korszerű technológiát, a kiváló szigetelőképességet és a környezettudatosságot. A jó szigetelés nem látszik – de mindig érezhető.

Nem vagy biztos benne, milyen magastető hőszigetelési megoldás illik legjobban az épületedhez? Kérj ingyenes szakértői konzultációt, és tudd meg, hogyan teheted otthonod energiatakarékossá korszerű, tartós magastető szigeteléssel! Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma!

Ajánlott termékek