Az utóbbi időben már temérdek mennyiségű információt hallhattunk arról, milyen lakásfelújítással kapcsolatos támogatások várhatóak a jövő évben, azonban könnyen elveszhetünk az innen-onnan összegyűjtött információk rengetegében.
Ezt megelőzendő, egy csokorba gyűjtöttük a hamarosan aktuálissá váló támogatásokkal kapcsolatos tudnivalókat:
Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter ősszel bejelentette, hogy minden idők legnagyobb otthonteremtési programjára készül, melyben az alábbi támogatások várhatóak a jövő év első napjától:
- 27-ről 5 százalékra csökken az új értékesítésű ingatlanok áfája.
- Ezt az 5 százaléknyi áfatartalmat teljes egészében visszaigényelhetik azok, akik CSOK-kal vásárolnak új értékesítésű ingatlant, tehát új otthont.
- Az otthonfelújítási támogatás.
- A többgenerációs otthonok támogatása.
- Az illetékmentesség. Eszerint aki CSOK-kal vásárol ingatlant, annak a jövő év elsejétől nem kell illetéket fizetnie, vagyis illetékmentesen tud akár használt, akár új otthont vásárolni, aki ehhez CSOK-ot vesz igénybe.
Otthonfelújítási támogatás:
A 2021. január 1-jétől életbe lépő otthonfelújítási támogatást még októberben jelentette be a kormány. A legalább egy gyermeket nevelő családok otthonuk felújítási költségeinek a felét átvállalja az állam, legfeljebb három millió forintig. A 2015-ben indított otthonteremtési program új elemének az igényléséhez nem szükséges a CSOK felvétele. Fontos tudni, hogy a felújítást / korszerűsítést a családoknak elő kell finanszírozni és a támogatás összegét csak utólag kapják meg! (Kiegészítés: A felújítás általában az ingatlan építéskori állapotának helyreállítását szolgálja, míg a korszerűsítési munkálatokkal az ingatlan az eredeti állapotát is meghaladó minőségi javulást eredményez.)
A támogatás feltételei:
A gyermek már a várandósság 12. hetétől számít, tehát már a babavárásnál is lehet élni ezzel a lehetőséggel. Továbbá a gyermek 25 éves koráig kérhető, ha együtt él a családdal.
A támogatást igényelhetik házaspárok, élettársak és azok is, akik egyedül nevelik a gyermeküket, gyermekeiket. Ha elváltak a szülők, külön élnek és megosztva nevelik a gyermekeiket, akkor osztozhatnak az otthonfelújítási támogatáson.
Legalább 1 éves, folyamatos társadalombiztosítási jogviszony. Ez lehet egy felsőoktatási jogviszony, vagy munkaviszony, amit maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben.
Akik elveszítették a munkájukat – különösen fontos ez most a koronavírus-járvány idején – azoknál az utolsó 3 hónapnál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik.
Beszámít a nyugdíj mellett végzett minden munkavégzés is.
Feltétel a köztartozás-mentesség.
Minden család egyszer veheti igénybe az otthonfelújítási támogatást. Ha eladja a lakást, nem kell visszafizetnie a támogatást, de többször azt már nem veheti igénybe.
Az új tulajdonos, aki megvette az ingatlant, és korábban nem vette igénybe az otthonfelújítási programot, akkor ezt megteheti ugyanerre a lakásra.
Hogyan kell igényelni az otthonfelújítási támogatást?
A 2021. január 1-jét követően elindult felújításoknál lehet élni a támogatás lehetőségével.
Gyűjteni kell a számlákat.
Anyagköltségre és munkadíjra egyaránt fordítható ez az összeg, fele-fele arányban igényelhető.
Egy blankettát, egy nagyon egyszerű szerződést kell kitölteni.
Az összegyűlt számlát az Államkincstárhoz kell benyújtani, amely a kifizetett költséget utólag fizeti vissza.
Összesen a támogatás maximális összege 3 millió forint lehet. Ez tehát azt jelenti, hogy ha 6 millió forintba kerül a felújítás és ennek az egyik része anyagköltség, a másik része munkadíj, akkor fele-fele részben élhetnek mind a kettő támogatással. Tehát 1,5 millió-1,5 millió forintot akár munkadíjra és anyagköltségre is elszámolhatnak. Ezt a pénz ők megelőlegezik, kifizetik, és aztán utólagosan tudják az Államkincstártól visszakapni.
Milyen munkálatokra lehet fordítani a támogatást?
Bármire, ami klasszikusan egy otthon felújításánál adódik. Tehát kültéri- és beltéri munkákat is el lehet számolni. Ez lehet például:
- konyha felújítása
- fürdőszoba felújítása
- közműbekötés
- fűtési rendszer korszerűsítése, cserélje
- új kazán/bojler beszerzése
- külső-belső szigetelés
- galéria, vagy belső lépcső kialakítása
- tetőcsere, tetőfelújítás
- napelemes rendszer kiépítése
- garázs, vagy nyári konyha felújítása
- festés-mázolás
- asztalos munkák
Mennyi idő alatt bírálják el a támogatást?
- Teljes egészében elektronikusan intézhető a folyamat.
- Az összegyűjtött számlákat a munka befejezését követően 60 napon belül kell eljuttatni a Magyar Államkincstárhoz.
- A Magyar Államkincstárnak 30 napja van arra, hogy elbírálja a támogatást.
- 5 napon belül kiutalja a támogatási összeget.
- Tehát 30+5 nap várakozási időre van szükség, hogy a család visszakapja azt a pénz, amelyet befektettek az Otthonfelújítási programba.
- Ezt egy ellenőrzés követi. A Kormányhivatalok dolga lesz az, hogy ellenőrizzék, ténylegesen megvalósult-e az a felújítás, amelyre a támogatást igénybe vették.
- 6 hónapja lesz a kormányhivataloknak arra, hogy ezt az ellenőrzést lefolytassák.
Többgenerációs otthonok támogatása
Szintén január elsejétől akár 10 millió forintos támogatást is kaphatnak a gyermekvállalás előtt álló vagy már gyermeket nevelő fiatalok új többgenerációs otthon létrehozására. A kormány így támogatja az új többgenerációs otthonok létrehozását, ezért január elsejétől a családi házak tetőtér-beépítéséhez is igénybe vehető a családi otthonteremtési támogatás (csok) akár maximális összege, ráadásul januártól teljes illetékmentességet biztosít a kormány azoknak, akik családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) vásárolnak új vagy használt ingatlant.
A támogatás önálló, külön bejáratú otthonra vehető fel, amelynek van konyhája, fürdőszobája és lakótere. Az alapterületnek egy gyermek esetében legalább 40 négyzetméternek, kettő esetén 50-nek, három vagy több gyermeknél pedig legalább 60 négyzetméternek kell lennie.
Szintén feltétel, hogy nem lehet ugyanaz a tulajdonosa a földszinti és a tetőtéri lakásnak. Jellemzően a szülők, nagyszülők élnek a lenti élettérben, a fentiben pedig a gyermeket nevelő vagy vállaló fiatalok.
Ehhez a támogatáshoz igénybe vehető a maximum 15 millió forintos, kamattámogatott csokkölcsön is.
További kihasználandó támogatás a családok számára az új építési ingatlanok értékesítési áfájának 5 százalékra csökkentése, illetve a teljes áfamentesség azoknak, akik új építésű ingatlant vásárolnak csokkal, továbbá a csokkal vásárolt új és használt lakás vásárlása esetén az illetékmentesség.
Összefoglalás:
Összegezve tehát bármilyen támogatás kihasználása mellett is döntünk, otthonunk hőszigetelése, illetve annak korszerűsítése bármikor jó megoldás lehet. Hiszen nemcsak az állandó költségeinket tornázhatjuk le vele, hanem így az épület minőségbeli javulásáért is tettünk, nem is keveset! Továbbá fontos megemlítenünk felhasználhatóság sokszínűségét: aljzat, lábazat, födém, lapostető, magastető, egyszóval rengeteg területen alkalmazható az Innopan PIR-t hőszigetelő tábla.
A többgenerációs otthonok felújításához, beépítéséhez a legkedvezőbb megoldást jelenti az Innopan Alu/therm 2400×1200 mm nagytáblás (XL) és lépcsős (F) élképzésű hőszigetelő paneljei, mivel a tetőtéri lakás kialakításánál annak hőszigetelő képessége és hőháztartása elengedhetetlen minimum követelménynek tekinthető. Az Innopan PIR táblás hőszigetelő lemezei megoldást kínálnak mind a szarufa feletti és szarufa alatti hőszigetelés XXI. sz. követelményeinek eléréséhez. Hővezetési tényezője 0,022 W/mK. Az Innopan PIR hőszigetelővel kivitelezett tetőterekre a nyári hűvös és a téli meleg lakótér jellemző.
A szakszerű kivitelezéshez minden további rendszer elem megvásárolható az Innopan termék kínálatában. (Belső oldali párazáró fólia, szigetelés fölötti pára áteresztő fólia, rögzítő csavarok, PE ragasztószalag, szegtömítő szalag, egyebek.)