Ebben a bejegyzésben a magastetők hőszigetelését fogjuk megvizsgálni, illetve azt, hogy miért nem életképes megoldás, ha csak a szarufák közé tesszük a szigetelőanyagot.
A tető olyan lényeges szerkezeti és építészeti eleme a lefedett térnek, amelyet az éghajlati hatások elleni védekezés szükségessége hozott létre.
A műszaki gyakorlatban két fő szerkesztési elv alakult ki. Ennek megfelelően lényegileg két tetőfajtát különböztetünk meg.
- hidegtetőt és
- melegtetőt.
Hidegtetőnek nevezzük azt a kéthéjú tetőt, amelynek a felső és alsó héja közötti levegőréteg közvetlen kapcsolatban van a külső légtérrel. Ennek a levegőrétegnek a hőmérséklete, nedvességtartalma stb. közel azonos a külső levegőével. A melegtető ezzel szemben egyhéjú, és csak a felső felülete érintkezik a külső légtérrel. Mindkét típusú tető egyaránt lehet magas- és lapostető, de a legtöbb magastetős épületnek – amelynek tetőtere nincs beépítve – a tetőtere hidegtető.
A tetőtér beépítésekor mindkét tetőtípus kialakítható.
A szarufák között általában szálas szigetelő anyagot használnak, amely ha a légnedvességgel telítődik, a tetőszerkezet részeinek vagy egészének tönkremeneteléhez vezethet. Másrészt a szálas hőszigetelés és a fa hővezetési tényezője jelentősen eltér egymástól, minek következtében a szarufáknál hőhíd alakul ki.
Azok a szakemberek, akik haladnak a korral és figyelik a jelen kor által biztosított anyagokat már PIR (Poliizocianurát) hőszigetelő táblákat használnak. Ugyanis korántsem olyan hatékony a szálas hőszigetelő, mint az alacsony hővezetési értékkel rendelkező PIR keményhab szigetelő anyagok. Ezenkívül még a PIR mellett szól, hogy nagy a nyomószilárdsága és alaktartó, valamint nem vesz fel nedvességet.
KEMÉNYHAB TÁBLÁKKAL KÉSZÜLŐ SZARUFA FELETTI SZIGETELÉS
Az egyszerűbb megértés miatt legjobb, ha felsorolás szerűen összefoglaljuk, hogyan épül fel lépésről lépésre a szarufák feletti hőszigetelés.
0.Szarufa
1.A tető teljes felületének deszkázása a szarufákra (14 cm hőszigetelő anyag vastagságtól ritkított deszkázattal is be lehet építeni)
2.Innotop Metallic 80 Párazáró fólia
3.InnoPan PIR ALU/THERM lépcsős élképzéssel (az érvényben lévő energetikai előírásoknak megfelelő vastagság)
4.Innotop Extra Protect 165 páraáteresztő tetőfólia
5.Ellenléc
6.Tetőléc
7.Héjalás (pl. tetőcserép)
A szarufák feletti szigetelés esetében fokozott odafigyeléssel kell eljárni a hőhídak kiküszöbölése miatt. A hőszigetelő táblákat szorosan egymáshoz kell illeszteni. A kőzetgyapottal ezt a feladatot nem mindig lehet 100 %-os pontossággal elvégezni. Ennek megkönnyítésére az InnoPan PIR lépcsős kialakítású táblák a legoptimálisabb megoldás, mellyel roppant egyszerű a kivitelezés és nem kell tartani attól, hogy hőhíd fog kialakulni.
Ha tetőtér beépítésben gondolkodik, akkor nagyon fontos dolog, amiről gondoskodni kell, az a szellőzés. A tető héjalás és a hőszigetelés között – az elfogadott irányelveknek megfelelően – minimum 50 mm-es átszellőztetett légrést kell kialakítani. Azt javasoljuk, hogy a cserepek és a hőszigetelés között legyen egy „lélegző” membrán is (Páraáteresztő fólia), hogy a tető lélegezhessen.
Ez egy olyan speciális anyag, vékony membrán, ami a tetőszerkezetben esetlegesen kialakuló párát a légrés felé átengedi, ugyanakkor a cserépfedésen átjutó csapadékvizet, megolvadt porhóból származó nedvességet nem engedi be a szerkezetbe, hanem a külső felületén elvezeti. Ha nincs ilyen réteg, az óriási problémákat okozhat a későbbiekben, mivel nem lesz „nedvességálló” a tető (másodlagos víz elleni védelem), így ez penészedéshez, korhadáshoz vezethet.